IH 20 WB over Tin Top RD
Fair Condition57 years old31,872 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.5 Mi W Of US 171 |
| Carries | IH 20 WB |
| Crosses | Tin Top RD |
| Coordinates | 32.72741, -97.79793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 643.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,872 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407057 |