IH 20 Ebfr U-turn over IH 20
Good Condition15 years old8,525 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.07 Mi E Of FM 1884 |
| Carries | IH 20 Ebfr U-turn |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.72919, -97.78967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 231.0 ft (70.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 598.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,525 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031407222 |