IH 20 EB over FM 1884
Good Condition57 years old31,872 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | Ih20 Over Fm1884 |
| Carries | IH 20 EB |
| Crosses | FM 1884 |
| Coordinates | 32.72727, -97.80753 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 604.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,872 (2023) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407058 |