Holland Lake DR over IH 20
Good Condition15 years old5,996 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.92 Mi NE Of SH 171 |
| Carries | Holland Lake DR |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.73322, -97.77419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1024.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,996 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031407225 |