FM 2552 over S Holland Lake CR
Good Condition54 years old13,550 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.83 Mi NW Of IH 20 |
| Carries | FM 2552 |
| Crosses | S Holland Lake CR |
| Coordinates | 32.73979, -97.77710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Area | 172.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,550 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840117903051 |