FM 920 over Clr Frk Trinity River
Good Condition30 years old4,642 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.6 Mi N Of FM 3107 |
| Carries | FM 920 |
| Crosses | Clr Frk Trinity River |
| Coordinates | 32.97878, -97.85748 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 428.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,642 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840117902011 |