Erwin RD Pct 2 over Trib Clear Fork Trinity
Fair Condition15 years old678 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | .1 Mi. E. Of FM 920 |
| Carries | Erwin RD Pct 2 |
| Crosses | Trib Clear Fork Trinity |
| Coordinates | 32.97479, -97.85647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 48.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 678 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0159002 |