W Seaberry A Pct 2 over Trib Clr Frk Trinity Riv
Fair Condition25 years old560 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.3 Mi W Of FM 920 |
| Carries | W Seaberry A Pct 2 |
| Crosses | Trib Clr Frk Trinity Riv |
| Coordinates | 32.97479, -97.86255 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 72.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0143003 |