FM 2552 over Black Warrior Br
Poor Condition54 years old10,997 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.50 Mi SE Of US 80 |
| Carries | FM 2552 |
| Crosses | Black Warrior Br |
| Coordinates | 32.75316, -97.78837 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 457.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,997 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840117903008 |