FM 2552 Re-route over Town CR & Up Rr
Good Condition16 years old8,937 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.23 Mi S Of US 180 |
| Carries | FM 2552 Re-route |
| Crosses | Town CR & Up Rr |
| Coordinates | 32.75457, -97.78518 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 644.0 ft (196.3 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 3945.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,937 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840117903052 |