FM 1542 over Trib Of Walnut CR
Fair Condition68 years old2,192 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.15 Mi NE Of SH 199 |
| Carries | FM 1542 |
| Crosses | Trib Of Walnut CR |
| Coordinates | 32.94238, -97.57142 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 63.3 ft (19.3 m) |
| Deck Area | 135.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,192 (2019) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840146701004 |