FM 2257 over Trib Of Cottonwood Br
Fair Condition59 years old5,298 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.15 Mi N Of SH 199 |
| Carries | FM 2257 |
| Crosses | Trib Of Cottonwood Br |
| Coordinates | 32.94579, -97.61284 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 75.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,298 (2023) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840273701002 |