FM 1542 over Walnut Creek
Good Condition30 years old2,310 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.42 Mi NE Of SH 199 |
| Carries | FM 1542 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 32.94556, -97.58308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 624.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,310 (2013) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840146701005 |