Mcvoid RD Pct 1 over Trib Of Walnut Creek
Poor Condition77 years old205 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.7 Mi N Of FM 2257 |
| Carries | Mcvoid RD Pct 1 |
| Crosses | Trib Of Walnut Creek |
| Coordinates | 32.99491, -97.62717 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Area | 48.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840AA0229002 |