Munn Road - Pct 1 over Trib Of Walnut Creek
Fair Condition84 years old328 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.7 Mi N Of Dobbs Road |
| Carries | Munn Road - Pct 1 |
| Crosses | Trib Of Walnut Creek |
| Coordinates | 32.99571, -97.65720 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 98.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 328 (2014) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840AA0229001 |