Thomas RD - Pct 1 over Dry Creek
Fair Condition18 years old914 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.3 Mi E Of FM 51 |
| Carries | Thomas RD - Pct 1 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 32.97896, -97.66133 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 119.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 914 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0228002 |