Old Airport Pct 4 over Burgess Creek
Good Condition14 years old1,258 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.2 Mi. West Of FM 5 |
| Carries | Old Airport Pct 4 |
| Crosses | Burgess Creek |
| Coordinates | 32.71073, -97.69488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1287.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,258 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0266002 |