FM 1541 over Bnsf Railroad
Fair Condition31 years old11,228 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 1.8 Mi N Of Lp 335 |
| Carries | FM 1541 |
| Crosses | Bnsf Railroad |
| Coordinates | 35.14605, -101.84909 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 370.1 ft (112.8 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 2335.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,228 (2020) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910148002003 |