Slp 335 over Georgia ST
Good Condition9 years old14,761 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 2.5 Mi E Of IH 27 |
| Carries | Slp 335 |
| Crosses | Georgia ST |
| Coordinates | 35.12009, -101.86602 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 1,715 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,761 (2020) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910263502084 |