Slp 335 EB over Bnsf Rr / Frontage RD
Good Condition9 years old9,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 2.9 Mi E Of IH 27 |
| Carries | Slp 335 EB |
| Crosses | Bnsf Rr / Frontage RD |
| Coordinates | 35.12006, -101.85870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 544.9 ft (166.1 m) |
| Max Span | 225.1 ft (68.6 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 2740.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2017 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,700 (2013) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910263502086 |