S El Dorado AVE over Coalinga Canal
Fair Condition54 years old800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 1.8 Mi North Of Jayne AVE |
| Carries | S El Dorado AVE |
| Crosses | Coalinga Canal |
| Coordinates | 36.16394, -120.21053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.4 ft (17.5 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 178.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 800 (2011) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0426 |