S Sutter AVE over Zapato Chino Creek
Fair Condition52 years old500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 1.0 Mi S Jayne AVE |
| Carries | S Sutter AVE |
| Crosses | Zapato Chino Creek |
| Coordinates | 36.12288, -120.20011 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 82.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2010) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0427 |