US 62 over Crawfish Creek
Good Condition91 years old1,784 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Crosby |
| Location | 1.2 Mi N Of FM 193 |
| Carries | US 62 |
| Crosses | Crawfish Creek |
| Coordinates | 33.81405, -101.38773 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Area | 157.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1957) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,784 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050540045302001 |