FM 193 over Crawfish Creek
Fair Condition75 years old112 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Crosby |
| Location | 1.2 Mi E Of US 62 |
| Carries | FM 193 |
| Crosses | Crawfish Creek |
| Coordinates | 33.79801, -101.36749 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 58.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 112 (2017) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050540125402001 |