Co RD 161 over Crawfish Creek
Fair Condition101 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Crosby |
| Location | 0.30 Mi N Of FM 193 |
| Carries | Co RD 161 |
| Crosses | Crawfish Creek |
| Coordinates | 33.80210, -101.37037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 73.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050540AA0269001 |