County Road 238 over Lake Creek
Good Condition4 years old10 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Crosby |
| Location | 6.47 Miles East Of SH 207 |
| Carries | County Road 238 |
| Crosses | Lake Creek |
| Coordinates | 33.39913, -101.29147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 164.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050540AA0242001 |