County RD 238 over Mcdonald Creek
Fair Condition75 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Crosby |
| Location | 1.7 Mi W Of FM 651 |
| Carries | County RD 238 |
| Crosses | Mcdonald Creek |
| Coordinates | 33.40653, -101.22969 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 413.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050540AA0267003 |