US 180 over US 87
Fair Condition61 years old1,460 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dawson |
| Location | 0.6 Mi SE Of SH 349 |
| Carries | US 180 |
| Crosses | US 87 |
| Coordinates | 32.70215, -101.91891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 954.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,460 (2013) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050580006805053 |