SH 349 over Sulphur Springs Draw
Good Condition7 years old3,175 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dawson |
| Location | 0.3 Mi W Of US 87 |
| Carries | SH 349 |
| Crosses | Sulphur Springs Draw |
| Coordinates | 32.70604, -101.93232 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 345.1 ft (105.2 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 2240.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,175 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050580038019238 |