SH 349 over SH 137
Good Condition7 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dawson |
| Location | 0.3 Mi NE Of FM 2052 |
| Carries | SH 349 |
| Crosses | SH 137 |
| Coordinates | 32.69917, -101.95071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 129.9 ft (39.6 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 843.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050580049401208 |