US 84 EB over Dmf Brazos River
Fair Condition39 years old5,019 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 0.8 Mi SE Of FM 2458 |
| Carries | US 84 EB |
| Crosses | Dmf Brazos River |
| Coordinates | 33.03846, -101.19873 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 482.9 ft (147.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1898.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,019 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050860005305086 |