SH 207 over Draw
Good Condition79 years old533 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 0.80 Mi N Of FM 211 |
| Carries | SH 207 |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.29757, -101.39290 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 73.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 533 (2017) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860045305004 |