SH 207 over Falls Creek
Fair Condition79 years old538 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Garza |
| Location | 5.10 Mi N Of US 380 |
| Carries | SH 207 |
| Crosses | Falls Creek |
| Coordinates | 33.26089, -101.39238 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 140.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 538 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050860045305005 |