Bus Lp 27 over IH 27
Fair Condition40 years old2,450 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 4.7 Mi S Of US 70 |
| Carries | Bus Lp 27 |
| Crosses | IH 27 |
| Coordinates | 34.13135, -101.74891 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 350.1 ft (106.7 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1365.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,450 (2013) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006705129 |