FM 2337 over IH 27 & Bnsf Rr
Good Condition44 years old230 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 5.3 Mi S Of US 70 |
| Carries | FM 2337 |
| Crosses | IH 27 & Bnsf Rr |
| Coordinates | 34.11736, -101.76484 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 665.0 ft (202.7 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 2229.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2013) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006705114 |