IH 27 NB Ml over Callahan Draw
Fair Condition44 years old8,525 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 5.8 Mi N Of FM 1914 |
| Carries | IH 27 NB Ml |
| Crosses | Callahan Draw |
| Coordinates | 34.11544, -101.76756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 279.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,525 (2019) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006705112 |