E Floral AVE over Fowler Switch Canal
Fair Condition62 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.7 Mi E Of Fowler AVE |
| Carries | E Floral AVE |
| Crosses | Fowler Switch Canal |
| Coordinates | 36.57637, -119.66836 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 163.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0449 |