FM 400 over Running Water Draw
Fair Condition66 years old2,714 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 0.4 Mi S Of US 70 |
| Carries | FM 400 |
| Crosses | Running Water Draw |
| Coordinates | 34.17902, -101.69785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 517.4 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,714 (2022) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050960104101005 |