Bus Lp 27 SB over Running Water Draw
Fair Condition55 years old2,170 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 0.45 Mi S Of US 70 |
| Carries | Bus Lp 27 SB |
| Crosses | Running Water Draw |
| Coordinates | 34.17802, -101.70703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 514.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,170 (2013) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050960006709063 |