SH 194 over Running Water Draw
Good Condition35 years old6,673 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 0.1 Mi S Of US 70 |
| Carries | SH 194 |
| Crosses | Running Water Draw |
| Coordinates | 34.18283, -101.72433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Area | 355.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,673 (2020) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960043905025 |