FM 3285 over Big Brown Creek
Good Condition22 years old408 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 2.1 Mi E Of FM 2570 |
| Carries | FM 3285 |
| Crosses | Big Brown Creek |
| Coordinates | 31.76171, -96.09083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 179.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 408 (2023) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820347501002 |