CR 536 over Big Brown Creek Feeder
Good Condition5 years old100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.3 Mi. S. Of Fcr 540 |
| Carries | CR 536 |
| Crosses | Big Brown Creek Feeder |
| Coordinates | 31.72660, -96.09971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 109.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0536001 |