CR 971 over Rocky Branch
Poor Condition13 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.5 Mi W Of FM 1366 |
| Carries | CR 971 |
| Crosses | Rocky Branch |
| Coordinates | 31.74511, -96.39419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 73.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0291002 |