CR 960 over Little Tehuacana Creek
Fair Condition21 years old34 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 1.3 Mi W Of FM 80 |
| Carries | CR 960 |
| Crosses | Little Tehuacana Creek |
| Coordinates | 31.73912, -96.35440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 95.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0314001 |