CR 1070 over Little Tehuacana Creek
Good Condition6 years old95 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.52 Mi W Of FM 1449 |
| Carries | CR 1070 |
| Crosses | Little Tehuacana Creek |
| Coordinates | 31.77490, -96.35059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 204.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 95 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0319002 |