CR 961 over Small Creek
Good Condition8 years old80 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Freestone |
| Location | 0.57 Mi NE Of FM 1366 |
| Carries | CR 961 |
| Crosses | Small Creek |
| Coordinates | 31.69857, -96.35574 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 72.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2018) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170820AA0308002 |