FM 39 over Gibbons Creek
Fair Condition86 years old684 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.5 Mi NW Of SH 90 |
| Carries | FM 39 |
| Crosses | Gibbons Creek |
| Coordinates | 30.69201, -96.00508 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 180.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 684 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940063901001 |