SH 90 over Singleton Creek
Fair Condition99 years old3,026 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 5.25 Mi N Of SH 30 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Singleton Creek |
| Coordinates | 30.65733, -95.96375 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Area | 233.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,026 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031502018 |