SH 90 over Sulphur Creek
Fair Condition99 years old3,776 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.75 Mi N Of SH 30 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Sulphur Creek |
| Coordinates | 30.63802, -95.95572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 494.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,776 (2020) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031502019 |