SH 90 over Bnsf Rr
Fair Condition99 years old3,026 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 5.45 Mi N Of SH 30 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 30.65962, -95.96429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 487.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,026 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031502021 |